POSLÁNÍ

JSME SPOLEČENSTVÍ PŘÁTEL KLADOUCÍ SI ZA CÍL ZPROSTŘEDKOVÁVAT POMOC LIDEM V NOUZI. HLAVNÍ PŮSOBIŠTĚ HUMANITÁRNÍ SLUŽBA PAX JE KONTEXT KONFLIKTU NA DONBASE – UKRAJINĚ. SNAŽÍME SE POMÁHAT LIDEM NA FRONTOVÉ LINII ZEJMÉNA V ZÁLEŽITOSTECH SPOJENÝCH S USNADNĚNÍM JEJICH PŘEŽITÍ. PRINCIPEM NAŠÍ PRÁCE JE SHROMAŽĎOVÁNÍ POMOCI OD LIDÍ DOBRÉ VŮLE A JEJÍ ZPROSTŘEDKOVÁNÍ POTŘEBNÝM A NUZNÝM

CO DĚLÁME

  • EVAKUACE
Od února roku 2022 je naší hlavní pracovní náplní zejména pomoc s evakuací civilních osob z míst, kde se odehrávají boje. Snažíme se využívat našich dlouho budovaných kontaktů a vždy spolupracovat s místními humanitárními organizacemi. Tento postup se nám osvědčil. Spolu s místními organizacemi a za využití jejich zázemí se nám společně podařilo zařídit odvoz pro stovky uprchlíků z oblastí horkého konfliktu.
  • HUMANITÁRNÍ POMOC
Mnoho lidí zasažených konfliktem trpí materiálním nedostatkem. Z darů českých sponzorů zprostředkováváme při svých návštěvách Ukrajiny nákup a dovoz humanitární pomoci. Pomoc v menším objemu vozíme sami a pro větší nákupy spolupracujeme s místními organizacemi. Zároveň se podílíme na distribuci této humanitární pomoci. Ideálně se snažíme spojovat rozvoz humanitární pomoci do míst horkých bojů s výše zmíněnou evakuací těch, kteří mají zájem z nebezpečí odjet.
  • PODPORA LOKÁLNÍCH AKTIVIT
Krom akutní pomoci v podobě výše zmíněných činností se stále snažíme udržovat kontakt s lokálními partnery, které jsme z darů českých sponzorů, podporovali i před ruskou invazí. Jedná se zejména o podporu dětského centra pro uprchlíky v Užgorodu a o uprchlické centrum v Iskře. Stejně tak i nadále spolupracujeme s evangelickým sborem v Krasnogorovce, který se i  přes probíhající boje snaží poskytovat humanitární služby obyvatelům, kteří se nechtějí nebo nemohou evakuovat.

KDE PŮSOBÍME

PŮSOBÍME ZEJMÉNA NA DONBASE A TO V OBLASTECH OKOLO SLAVJANSKU, KDE MÁME PROVIZORNÍ ZÁKLADNU. NEJČASTĚJI TEDY ODTUD VYJÍŽDÍME S HUMANITÁRNÍ POMOCÍ, ČI ZA EVAKUACEMI DO BACHMUTU, SEVERSKU, SLOEDARU, ČASOV JARU, KONSTANTINOVKY, DRUŽKOVKY ČI DO OSVOBOZENÝCH VESNIC V LUHANSKÉ OBLASTI. STEJNĚ TAK SE SNAŽÍME POMÁHAT I NA MÍSTECH NAŠEHO DŘÍVĚJŠÍHO PŮSOBENÍ – V KRASNOGOROVCE A AVDĚJEVCE. HNED PO VYPUKNUTÍ INVAZE V ÚNORU JSME PŮSOBILI VE SPOLUPRÁCI S NAŠIMI MÍSTNÍMI KOLEGY V OKOLÍ CHMELNICKÉHO A NÁSLEDNĚ ŽYTOMYRA.